Grupy >> Teatr i dramat >> Forum >> Słuchowisko na żywo! "Warszawianka" Wyspiańskiego dzisiaj w Polskim Radio! Hej, kto Polak, na antenę - Dwójki!
Autor Wypowiedź
29 listopada tego roku obchodzimy podwójną rocznicę – mija 180 lat od wybuchu powstania listopadowego i 85 lat od radiowej premiery "Warszawianki" Stanisława Wyspiańskiego, słuchowiska, które rozpoczęło historię teatru radiowego w Polsce.

Z tej okazji zapraszamy Państwa na wydarzenie szczególne: nową inscenizację "Warszawianki" Wyspiańskiego w reżyserii Janusza Kukuły, którą będzie można posłuchać na antenie Dwójki i zobaczyć na naszej stronie internetowej. Początek transmisji ze Studia Koncertowego PR im. Witolda Lutosławskiego

dziś o godz. 19.00.

Przed transmisją do "Sezonu na Dwójkę" (godz. 18:00) zaprasza Michał Montowski. W rocznicę wybuchu powstania listopadowego o faktach historycznych i legendach polskiego romantyzmu będzie rozmawiał ze swoim gościem, prof. Andrzejem Fabianowskim.

http://www.polskieradio.pl/8/433/Artykul/278200,Warszawianka-Wyspianskiego-na-zywo-na-antenie-Dwojki

Żyj, swobodo, Polsko, żyj!
Kto przeżyje wolnym będzie,
Kto umiera, wolny już!

29 listopada 2010, 14:19:43
ymmm powstancze zaproszenie...
poniewaz nie dysponuje radiem...a i malo jestem oblatana w necie...moze zdaze wyszukac w nim na czas radio dwójke...
postaram sie jak malo o co, zeby twoje Gniewomirze? zaproszenie urealnic :)

29 listopada 2010, 15:23:34
poradzilam sobie doskonale:)
link do polskiego radia byl wysmienity...zalogowalam sie i bede o 18 j sluchala jak mniemam nie tylko legendy :)

29 listopada 2010, 15:39:37
nie otworzylo misiem...nonic sprobuje o 19j

29 listopada 2010, 18:14:05
Szelstero,

no i jak? Zostawiłaś tam jakiś ch... wpis.

01 grudnia 2010, 13:22:59
Gniewomirze dla laika ten serwis jest bardzo malo czytelny!
to co najwazniejsze czyli audycja na zywo,jest w zasadzie niedostepna po kliknieciu na radio,trzeba sie przedrzec przez informacyjny gaszcz zeby w koncu wpasc na trop jak sie do tego zabrac!
niestety nie udalao mi sie to wtedy kiedy leciala audycja na ktora zapraszales,
tak bylam zaaferowana klikaniem na uruchomienie radia,tego z prawej u gory,kiedy mi sie to nie udalo za ktoryms kolejnym razem, sfrustrowana wylaczylam je...niemniej dziekuje, dzis juz umiem wlaczyc glos:)

01 grudnia 2010, 15:22:55
Strona PR jest w fazie transformacji. Ale dużo ciekawych - jak dla mne - rzeczy można na niej znaleźć. Świetne jest Studio Reportażu i Dokumentu - wszystko tam na bieżąco archiwizowane! A Dwójka jest jedyną znaną mi stacją, w której jest tylko kilka (a i tak za dużo) serwisów informacyjnych, nie ma reklam (poza niewielką ilością związanych z profilem programu). Kto nie wie, po co abonament - niech włączy Dwójkę - to skarb narodowy!

01 grudnia 2010, 16:57:41
Jesli strona RP jest w trakcie jak to mowisz Gniewomirze transformacji,
to tym bardziej powinna wziac pod uwage moje skromne zdanie.
strona ze tak powiem startowa,powinna byc przede wszystkim grajaca
dopiero pozniej moznaby wybierac cos,co jest szczegolnie interesujace
a co sie przegapilo,lub chcialo odsluchac jeszcze raz!
jesli chodzi o wiadomosci,skoro mam np,byc stala sluchaczka tego radia
nie chcialabym latac po innych antenach zeby zdobyc biezace informacje...

Poki co wlaczylam twoj skarb i slucham go :)

01 grudnia 2010, 18:16:14
Szczególnie polecam:
- "Wiersze z gazet i czasopism" (soboty 9:10),
- "Lekcję muzyki Piotra Orawskiego (dni robocze 17:30),
- "W stronę sztuki" (wybrane niedziele 9:45).

Skarb to przecenny, ale jak to u nas ze skarbami - nieodkryty.

01 grudnia 2010, 18:28:08
Gdybym miał polecać, to by pamięci na stronie nie wystarczyło ;)

Na tej stronie można obejrzeć - wysłychać "Warszawiankę", jak mawiali dawniej, widowisko słychowe :) W boksie dostępna również wspomniana rozmowa z "Sezonu na Dwójkę":

http://www.polskieradio.pl/8/433/Artykul/278606,Warszawianka-Wyspianskiego-–-obejrzyj-wideo

Czy ktoś tu trafi, czy kogoś to zainteresuje, czy stukam tylko dla siebie, dla innych nadaremno?

04 grudnia 2010, 23:09:11
Mnie to interesuje.

05 grudnia 2010, 00:04:13
:)

Sam głos Krzysztofa Gosztyły to już jest poezja! (Nie napiszę, że dramat, bo to dwuznaczne ;))

05 grudnia 2010, 11:41:24
odsuchalam Warszawianki z tych czy innych wzgledow za pozno...
gdybym byla dostepna.mialabym pytanie do pana Michała Monhtoskiego...
brzmialoby ono tak..czy widzi Pan paralele do zrywu solidorsci?

07 grudnia 2010, 01:47:35
A Ty widzisz paralele?

Wg mnie Solidarność wyrosła z doświadczenia Powstania Warszawskiego, więcej Polskiego Państwa Podziemnego, do których się zresztą odwoływała, których mit pielęgnowała - ilu jeszcze wtedy żyło weteranów i świadków mogących wreszcie mówić bardziej otwarcie o swoich losach! Ale refleksja nad tragedią stolicy i zdradą aliantów sprawiła, że "S" miała charakter pokojowy - wiedziała, że może liczyć tylko na siebie (radykałów starano się marginalizować) - przy tym rola i autorytet Kościoła, szczególnie Stefana Wyszyńskiego, który w '44 z Lasek obserwował "kadzidło" Warszawy, wpływała łagodząco na obyczaje... Ciekawe, że papież Grzegorz XVI potępił Powstanie Listopadowe (no, potępił również niewolnictwo); i generalicja się do niego nie paliła - młodzież się garnęła i porwała ze sobą, wbrew intencjom, biedotę warszawską- potem już nie było wyjścia (i Traugutt nie chciał Powstania Styczniowego... Czy Powstanie Warszawskie nie wybuchłoby mimo braku rozkazu... Czy gen. Jaruzelski nie obawiał się, że "S" przerodzi się w insurekcję, a potem wojnę polsko-sowiecką...).

Mówienie o tym, że w Polsce jest kult przegranych powstań jest błędem wynikającym z niezrozumienia istoty obchodzenia rocznic, stawiania pomników, budowy muzeów (takiego jak Muzeum Powstania Warszawskiego) itp. itd. Poza tym wystarczy popatrzyć na święta narodowe - do jakich wydarzeń się odwołują?
W Polsce istnieje kult niezłomności, która jest zdolna przekuć każdą klęskę w zwycięstwo (moim zdaniem największym rodzajem zwycięstwa jest zwycięstwo moralne, duchowe człowieka - oczywiście fajnie, gdy jest to również sukces w sferze, że tak powiem, materialnej); w Polsce jest cześć wobec przodków (Dziady - Święto Zmarłych efektownym tego przejawem) - choćby za ich dobre intencje, za miłość do Ojczyzny, za ich trud, przelane krew, pot i łzy, za to, że żyjemy...; ale jest i wyciąganie wniosków z ich błędów (z czego niewątpliwie by się cieszyli), czego dowodem ostatecznym właśnie Solidarność.

09 grudnia 2010, 19:01:36
kazde powstanie to wygrana!
to nic ze napisalam za dlugi komentarz...
poszedl w niebyt, a tak sie staralam(wylogowqalo mnie )

11 grudnia 2010, 01:19:43
Napisz od nowa :) Póki tu jestem - przeczytam.

11 grudnia 2010, 16:10:44
Musisz być zalogowany, aby móc pisać na forum. Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się