Grupy >> KOFEINA >> Forum >> Poszukuję prof. Z
Autor Wypowiedź
Jakiś czas temu czytałem eseje Jana Kotta i w jednym z nich - Zoil, albo o powieści współczesnej - trafiłem na taki oto ustęp:
[quote]Nazajutrz podejmowałem wycieczkę intelektualistów włoskich. Rozmówcą moim był profesor Z., historyk i socjolog, który przed wojną był dwa razy w Polsce, mówił po polsku słabo, ale czytał chętnie i dużo. Rozmowa była o literaturze. [...]
- Wasza literatura - powiedział mi na pożegnanie - jest zawodowa.
- Zawodowa? - zdziwiłem się. - Nie rozumiem.
- Zawodowa - powtórzył profesor. - Każdy zawód, każda dyscyplina ma swoją literaturę. Istnieje literatura matematyczna, medyczna, techniczna. Ale powieść jest zwykle dla wszystkich. Tymczasem wasza powieść robi wrażenie literatury dla literatów, literatury zawodowej.
- Dla literatów? - oburzyłem się.
- Dla literatów - powtórzył spokojnie włoski historyk. I dodał: - Myślę oczywiście o waszej dobrej literaturze, bo zła, jak sami mówicie, jest dla drobnomieszczan. A dobra, proszę pana, dla kogo? - I dorzucił już jakby tylko dla siebie: - Tak wiele razy już było. W okresie aleksandrynizmu. I u nas we Włoszech...
Ucieszyłem się.
- We Włoszech? Za czasów Danta? Boccaccia? może Ariosta?
- Nie - skrzywił się profesor. - Później. Kiedy się już wszystko rozpadło. Wtedy, kiedy pisał Marini, i jeszcze długo po nim. Ale co wykształceńsi dworacy także czytali ich wiersze i opowieści. To minie, proszę pana. Dobranoc.[/quote]
Mam w związku z powyższym pytanie. Czy ktoś z Was jest w stanie zidentyfikować prof. Z? Próbowałem szukać w necie, jednak nie udało mi się namierzyć nikogo, kto pasowałby do osoby z tekstu Kotta. Esej nie jest opatrzony dokładną datą, a jedynie rokiem: 1947. Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.

07 maja 2012, 22:18:21
Musisz być zalogowany, aby móc pisać na forum. Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się